Szczegóły aktualności

Inwestycja Bros zalewa drogę oraz sąsiednie pola! Co więcej - pomagają strażacy!
2014.06.11

Wczoraj po raz kolejny mieliśmy okazję doświadczyć, jak inwestycja Bros „nie ma wpływu” na nieruchomości sąsiadujące. W ostatnich tygodniach już kilka razy woda z terenu inwestycji zalała nie tylko drogę, lecz sąsiadujące pole. Wczoraj udało nam się „złapać na gorąco współsprawców zalania”. Byli to strażacy z OSP Kobylnica, którzy z użyciem pomp i wężów, wypompowując wodę ze zbiornika ppoż-retencyjnego Brosa, spowodowali zalanie drogi i pola. Efekt podobny do naturalnego przelewu wody ze zbiornika podczas opadów deszczu.

Jak zwykle przypomnijmy fakty – w ramach inwestycji powstał zbiornik ppoż-retencyjny, którego funkcją jest zbieranie wody opadowej z dachu oraz z powierzchni utwardzonych, np. parkingów. Według danych inwestora, zbiornik ma pojemność 2164m3, z czego dolna część o pojemności 964m3 ma spełniać funkcję ppoż., a górna o pojemności 1200m3 funkcję retencyjną. Powierzchnia zbiornika wynosi 1288m2 – dla porównania powierzchnia dachu hali jest prawie 40 razy większa, bo wynosi 48 tys. m2, a powierzchnia terenów utwardzonych ma wynieść prawie 20 tys. m2. Inwestor zamierza „utylizować” wodę deszczową i roztopową kierując ją najpierw do zbiornika, a następnie poprzez 3 studnie chłonne o średnicy 1,5m wprowadzając do gruntu. W sprawie niezwykle istotny jest fakt podwyższenia przez inwestora poziomu terenu o około 4m! W trakcie prowadzonego postępowania środowiskowego strona społeczna zwracała uwagę na nierealne założenia inwestora dotyczące sposobu odprowadzania wody -  niestety Burmistrz Swarzędza nie zamierzał tego weryfikować na etapie wydawania decyzji środowiskowej. Weryfikacji dokonało zatem „samo życie”. Co istotne, obecnie woda z powierzchni dachu nie jest odprowadzana bezpośrednio do zbiornika, lecz rynnami spustowymi na ziemię. Czyli chociaż obecnie wody do zbiornika trafia mniej niż w planowanym rozwiązaniu docelowym, nie tylko w sposób naturalny przelewa się ona ze zbiornika (który nieprzerwanie od kilku miesięcy jest prawie całkowicie pełny), lecz - co chyba najbardziej bulwersuje – inwestor lub wykonawca opróżnia zbiornik korzystając z pomocy strażaków z OSP Kobylnica. Nie wiemy, ile razy strażacy wypompowywali wodę (mamy informację, że co najmniej 2), ale w dniu wczorajszym zostali „przyłapani” na gorącym uczynku, co widać na poniższych zdjęciach. Pojawia się pytanie: kto wezwał strażaków i w jakim trybie oraz na podstawie jakich przepisów „mieli” prawo wypompowywać wodę ze zbiornika kierując ją na drogę i sąsiadującą nieruchomość? Jedno wiemy – jako zastęp ochotniczej straży pożarnej w Kobylnicy strażacy podlegają Urzędowi Miasta i Gminy w Swarzędzu. Sytuację śledzimy od dawna, zbieraliśmy tylko dowody, aby rozpocząć odpowiednie procedury administracyjne. Zgodnie z odpowiednimi przepisami prawa wodnego oraz prawa budowlanego zakazane jest odprowadzanie wody i ścieków na grunty sąsiednie.

Na zakończenie dodamy, że „zawodowymi siłami społecznymi” dokonaliśmy obliczeń, w jakim czasie woda ze zbiornika zacznie się przelewać przy określonym opadzie deszczu oraz przy pominięciu wchłaniania wody przez studnie chłonne (na razie nie widać, aby działały). Prezentujemy wyliczenia z założeniem odprowadzania wody wyłącznie z powierzchni dachu, z pominięciem wody opadowej odprowadzanej z terenów utwardzonych, jak parkingi i drogi wewnętrzne. Zaznaczamy, że nasze obliczenia wykonane zostały przy założeniu prezentowanym przez inwestora, że zbiornik wypełniony jest tylko w części ppoż. (do zapełnienia byłaby cała część retencyjna), a przecież od paru miesięcy zbiornik jest pełen w całości, zarówno w części ppoż., jak i retencyjnej. Z naszych wyliczeń wynika, że na przykład opady o charakterze słabym (0,6 mm/h) spowodują zapełnienie zbiornika po 41h, natomiast przy opadzie intensywnym woda zacznie przelewać się już po 30 minutach. Czy bardziej przekonują nas nasze wyliczenia, czy inwestora? Subiektywnie odpowiemy, że nasze. Co więcej, po ostatnich opadach deszczu i niezbędnej „pomocy” strażaków w opróżnianiu zbiornika, utwierdzamy się w tym przekonaniu. Pytanie, jak zareaguje nadzór budowlany?

Wyliczenia dotyczące zapełniania zbiornika wodą deszczową

Zdjęcia z 10 czerwca 2014 r.

 

 

 

 

Zdjęcia z 24 kwietnia 2014 r.

 

 

 

 

Newsletter

Bądź na bieżąco - zapisz się do naszego newslettera!

KicinOnLine forum
Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka
Len Kicin
Infoczerwonak