Szczegóły aktualności

Kolejny skandal i robienie "w głupa", czyli jak politycy wprowadzają ograniczenia dla organizacji ekologicznych
2014.07.31

W dniu wczorajszym Prezydent RP poinformował, że zawetował ustawę likwidującą nadzór ministerstwa nad odrolnianiem najlepszych gruntów i skierował ją do ponownego rozpatrzenia przez Sejm. Chodzi o nowelizację ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, likwidująca nadzór ministerstwa rolnictwa nad odrolnianiem najbardziej żyznych gruntów o powierzchni do 5 tys. metrów kwadratowych.  Ze strony pana Prezydenta dowiadujemy się, że „przyjęcie nowelizacji zagrażałoby ładowi przestrzennemu oraz mogłoby prowadzić do degradacji polskiego krajobrazu”. Niestety, po cichu, na początku lipca przez Sejm przeszła inna ustawa, która w bardzo istotny sposób organiczy uprawnienia organizacji ekologicznych. Otóż w dniu 11 lipca Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy - Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Art. 7 ustawy nowelizującej zmienia m.in. art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wprowadzając obostrzenie dla organizacji ekologicznych, które zgłaszają chęć uczestniczenia w określonym postępowaniu administracyjnym toczonym na podstawie tej ustawy. Aby móc uczestniczyć w takim postępowaniu organizacje te będą musiały wykazać, że prowadzą swoją działalność statutową w zakresie ochrony środowiska lub ochrony przyrody przez minimum 12 miesięcy poprzedzających wszczęcie danego postępowania. Zmiana ta ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. I jak tu wierzyć w polskie państwo i prawdziwe zamiary polityków? Wydaje się, że istniejące organizacje ekologiczne powinny jak najszybciej doprowadzić do oprotestowania ww. przepisów tak, aby nie weszły one w życie.

Interesujący nas fragment tekstu ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu:

USTAWA

z dnia 11 lipca 2014 r.

o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze

oraz niektórych innych ustaw:

Art. 7.

W ustawie z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2013 r. poz. 1235, z późn. zm.[16]) wprowadza się następujące zmiany:

1)   w art. 44 w ust. 1 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

Organizacje ekologiczne, które powołując się na swoje cele statutowe, zgłoszą chęć uczestniczenia w określonym postępowaniu wymagającym udziału społeczeństwa, uczestniczą w nim na prawach strony, jeżeli prowadzą działalność statutową w zakresie ochrony środowiska lub ochrony przyrody, przez minimum 12 miesięcy przed dniem wszczęcia tego postępowania.”; (...)

Newsletter

Bądź na bieżąco - zapisz się do naszego newslettera!

KicinOnLine forum
Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka
Len Kicin
Infoczerwonak