Szczegóły aktualności

Plan zagospodarowania dla terenu inwestycji Bros unieważniony przez WSA w Poznaniu!!!
2014.12.05

Otrzymaliśmy informację, że na dzisiejszym posiedzeniu, WSA w Poznaniu unieważnił uchwałę z 2001 r. dotyczącą planu zagospodarowania dla terenu, na którym prowadzona jest inwestycja firmy Bros. Wyrok jest nieprawomocny, Gmina Swarzędz będzie mogła go zaskarżyć do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd podzielił zarzuty zawarte w skardze, prezentowane od długiego czasu przez Stowarzyszenie LEN i protestujących mieszkańców. Uznano, że sama procedura uchwalenia planu była na tyle wadliwa i w sposób ewidentny rażąco naruszała przepisy prawa, że uchwała nie miała prawa pozostać w obrocie prawnym. Sąd nie rozpatrzył nawet argumentów związanych z przepisami o ochronie środowiska uznając, że błędy proceduralne popełnione przez Gminę Swarzędz były wystarczająco istotne do unieważnienia planu.

Sąd zwrócił też uwagę, że przy uchwalaniu planu, Gmina Swarzędz obeszła prawo i nie uzgadniając z Gminą Czerwonak (czyli gminą sąsiadującą z terenem objętym planem) projektu planu naruszyła procedurę. Przypomnijmy, że gmina Czerwonak rozpoczęła własną procedurę skargową i do 24 grudnia ma czas na złożenie skargi. Będzie to o tyle celowe, że w sytuacji, gdy sędziowie uzasadniając wyrok wskazali na naruszenie praw gminy Czerwonak, wskazali jednocześnie, że gmina Czerwonak wykazuje się interesem prawnym do złożenia takiej skargi. Na rozprawie obecny był nowo wybrany wójt-elekt, pan Jacek Sommerfeld, (warto docenić ten symboliczny gest, gdyż gmina nie została dopuszczona do postępowania), który podtrzymuje decyzję o konieczności złożenia własnej skargi przez Gminę Czerwonak.

Liczymy, że dzisiejszy wyrok oddala możliwość rozpoczęcia działalności przez inwestora. O kolejnych podjętych działaniach będziemy informować.

PODSUMOWANIE – MIESZKAŃCY GÓRĄ. Taki prezent od sądu dla mieszkańców "na Mikołaja".

Newsletter

Bądź na bieżąco - zapisz się do naszego newslettera!

KicinOnLine forum
Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka
Len Kicin
Infoczerwonak