Szczegóły aktualności

Zastępca Burmistrza odwołany. A kto odwoła Burmistrz Tomicką? Może obywatele – wybory się zbliżają.
2014.09.25

Dziś dotarła do nas wiadomość, że w dniu 24 września Burmistrz Tomicka odwołała swojego zastępcę, pana Adama Trawińskiego. Jednocześnie pani Burmistrz zaznaczyła, że: ustawa o samorządzie gminnym nie nakłada na burmistrza obowiązku uzasadniania decyzji o powoływaniu i odwoływaniu swoich zastępców (art. 26a ustawy o samorządzie gminnym). Korzystam z tego prawa i w związku z tym do decyzji o odwołaniu pana wiceburmistrza Adama Trawińskiego nie będzie dodatkowych komentarzy. Być może ustawa o samorządzie gminnym nie nakłada takiego obowiązku, wydaje się jednak, że pewne rzeczy nie muszą być literalnie wskazane w przepisach, albowiem wynikają ze zwykłej przyzwoitości. W tym przypadku wydaje się, że publiczny charakter pełnionej przez panią Burmistrz funkcji, na którą wyniósł ją głos obywateli, obliguje panią Burmistrz do skomentowania własnej decyzji. Obywatele powinni mieć prawo do zapoznania się z przyczynami stojącymi za decyzją o rozstaniu pani Burmistrz ze swoim długoletnim zastępcą.

Co więcej – z posiadanych przez nas dokumentów wynika, że pani Burmistrz albo urząd, którym kieruje, nie panuje nad sprawami, nad którymi powinien sprawować kontrolę. Jak to możliwe, że pani Tomicka jako przedstawiciel gminy po raz kolejny oświadcza nieprawdę w piśmie urzędowym, tym razem kierowanym do Starosty Poznańskiego? Jak pani Burmistrz może odpowiedzieć, że organizacja ruchu została wprowadzona, skoro jest to nieprawdą? Dlaczego nie ponosi za to żadnych konsekwencji? Jak to możliwe, że od ponad roku na ul. Swarzędzkiej w Janikowe występuje niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego, a urzędnicy gminy nie dość, że nie czynią starań, aby temu zaradzić, to jeszcze starają się udawać przez Starostą, że wszystko jest w porządku? Z pełnej korespondencji otrzymanej ze starostwa wynika, że trzy kolejne kontrole wykazywały nieprawidłowości w oznakowaniu na zarządzanej przez gminę drogi, tj. ulicy Swarzędzkiej. Wojewoda nakazuje zmianę organizacji ruchu, Starosta nakazuje zmianę organizacji ruchu. I co? Nic. Oznakowanie jest nadal jakie było, a co za tym idzie droga wciąż nie jest bezpieczna dla uczestników ruchu. Czy któryś z urzędów podjął jakieś działania w tej sprawie? Nie wiemy.

Ciekawe jest również spostrzeżenie, że Starosta w piśmie datowanym na 16 września 2014 r. informuje, że "nie jest mu znana dokładna data wprowadzenia funkcjonującej zmienionej organizacji ruchu". Przecież termin, w którym powinna być wprowadzona minął 26 sierpnia 2014 r. i o tym urzędnicy starostwa powinni wiedzieć. Chociażby z danych zawartych w rejestrze Ewidencji Zatwierdzonych Organizacji Ruchu, który urzędnicy starostwa prowadzą! Powinni także znać przepisy i właściwie je stosować. W tym przypadku §12 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem, który stanowi, że jeżeli w terminie roku od daty zatwierdzenia projektu przez Starostę (w tej sprawie do dnia 26 sierpnia 2014 r.), brak jest zawiadomienia o terminie jej wprowadzenia, organ zarządzający ruchem informuje zarząd drogi o utracie ważności zatwierdzonej organizacji ruchu. Czy skoro urzędnicy starostwa nie mają wiedzy o terminie wprowadzenia organizacji ruchu do terminu wymaganego przez przepisy, nie powinni wykreślić jej z rejestru, a o utracie ważności powiadomić zarządcę drogi, czyli urząd w Swarzędzu? Wydaje się, że tak. Ale czy tak się stało? Nie wiemy. Wiemy natomiast, że w odpowiedzi na wniosek Stowarzyszenia LEN, Starosta zamiast poinformować, że organizacja ruchu straciła ważność odpowiedział, że w tej sprawie ... wiedzy nie ma.

Na potwierdzenie naszych spostrzeżeń prezentujemy całość otrzymanej od Starosty dokumentacji dotyczącej organizacji ruchu na ulicy Swarzędzkiej, a poniżej wklejamy dwa pisma stanowiące źródło naszych wątpliwości.

Na koniec jeszcze jedna sprawa – nie wiemy, czy prokuratura sprawę rozstrzygnęła, czy nie, ale z otrzymanego w marcu pisma wynikało, że miała zająć się kwestią możliwości popełnienia przestępstwa przez Przewodniczącego Rady Gminy Swarzędz w 2001 roku, w związku z procedurą uchwalenia planu zagospodarowania dla terenu, na którym obecnie trwają działania budowlane firmy Bros. Dla przypomnienia – ową Przewodniczącą Rady Gminy Swarzędz w 2001 roku była obecna Burmistrz Gminy Swarzędz, czyli pani Anna Tomicka. Poniżej treść zawiadomienia z prokuratury.

Newsletter

Bądź na bieżąco - zapisz się do naszego newslettera!

KicinOnLine forum
Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka
Len Kicin
Infoczerwonak