Szczegóły aktualności

Obecny stan sprawy „Brosa”
2014.05.12

W ostatnich dniach otrzymujemy od Państwa maile z pytaniami: co się dzieje, bo budowa „stoi”, czy też prośbami o informację dotyczącą obecnej sytuacji związanej z protestem. Na wstępnie się wytłumaczymy: brak nowych wiadomości na stronie jest w pewnym sensie zamierzony – uznaliśmy, że publiczne informowanie o wszystkich naszych działaniach niekoniecznie „wychodzi nam na dobre”. Dlatego część informacji rozpowszechniana jest pocztą pantoflową, po sąsiedzku.

A obecny stan sprawy jest następujący. Dzisiaj, 12 maja 2014 r., mija kolejny termin wyznaczony przez Urząd Gminy w Swarzędzu na załatwienie sprawy, czyli na wydanie decyzji środowiskowej dotyczącej hali w wersji magazynowo-produkcyjnej. Być może w momencie publikacji niniejszej wiadomości decyzja ta została wydana, ale jeszcze o tym nie wiemy – samodzielnie śledzić sprawę można pod adresem: http://bip.swarzedz.eu/index.php?id=209.

W lutym oraz w kwietniu Stowarzyszenie Len zgodnie z procedurą złożyło uwagi i wnioski do przedstawionego przez inwestora raportu środowiskowego, jak i do całości prowadzonego postępowania. Opracowania te liczyły niespełna 30 stron, zostaną upublicznione w odpowiednim momencie. Poza wieloma zarzutami merytorycznymi, podstawowym był wniosek o umorzenie postępowania, albowiem dla tego samego przedsięwzięcia nie można ponownie wydać decyzji środowiskowej w okresie, w którym obowiązuje już pierwsza decyzja środowiskowa (w tym przypadku na halę magazynową, która według inwestora jest wariantem alternatywnym całej inwestycji).

Poza powyższym, Stowarzyszenie złożyło na początku grudnia 2013 roku wniosek o wyłączenie pana Adama Trawińskiego, czyli Zastępcy Burmistrza Swarzędza od udziału w postępowaniu środowiskowym. Argumentowano to faktem prowadzenia przez prokuraturę postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień przez pana Burmistrza poprzez wydanie zezwolenia na poruszanie się samochodów ciężarowych do 42 ton po ul. Swarzędzkiej oraz sposobem prowadzenia przez Burmistrza postępowania środowiskowego, który wywołuje wątpliwość co do jego bezstronności, naruszając przy tym podstawową zasadę wyrażoną w § 8 kodeksu postępowania administracyjnego, iż „organy administracji publicznej prowadzą postępowania w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej”. Po ponad 3,5 miesięcznym okresie oczekiwania, pod koniec marca 2014 roku, Burmistrz Swarzędza pani Anna Tomicka odrzuciła nasz wniosek.

Kolejny wniosek Stowarzyszenia z początku marca 2014 r. dotyczył zawieszenia toczącego się postępowania środowiskowego ze względu na rozpoczętą procedurę unieważnienia planu zagospodarowania terenu inwestycji. W tym przypadku również nie uwzględniono naszych argumentów uznając, że możliwość wyeliminowania obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego nie uzasadnia zawieszenia postępowania środowiskowego.

W tym miejscu doszliśmy do najważniejszego punktu – otóż do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu pod koniec lutego 2014 roku złożona została skarga na uchwałę Rady Miejskiej w Swarzędzu z października 2001 roku, którą to uchwałą wprowadzono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu inwestycji. Celem skargi jest unieważnienie planu zagospodarowania, czyli tzw. wyeliminowanie go z obrotu prawnego od daty jego uchwalenia, co uniemożliwiłoby realizację inwestycji. Termin pierwszego posiedzenia sądu w tej sprawie (sygn. akt II SA/Po 342/14) wyznaczono na czwartek, 29. maja 2014 roku o godz. 10.00 w siedzibie WSA na ul. Ratajczaka w Poznaniu.

W tym miejscu warto dokonać pewnych reminiscencji. Otóż przypomnijmy, że obecna Burmistrz Swarzędza pani Anna Tomicka, była w 2001 roku (czyli w dacie uchwalania planu zagospodarowania) przewodniczącą Rady Miejskiej Swarzędza i to jej popis widnieje na uchwale. Natomiast obecny Zastępca Burmistrza Swarzędza, pan Adam Trawiński, był w 2001 roku członkiem zarządu Swarzędza, czyli organu zobowiązanego do przygotowania procedury związanej z uchwaleniem planu. Co ciekawe, jest jeszcze jedna osoba, która miała związek z procedura uchwalania planu zagospodarowania, a obecnie  pełni funkcję w magistracie swarzędzkim. Jest to pan Eryk Sieiński, będący współwłaścicielem firmy Esplan sp. z o.o. (dane do sprawdzenia w KRS: 0000084622). Pan Eryk Sieiński podpisał się bowiem jako projektant na protokole zdawczo-odbiorczym z dnia 7 stycznia 2002 roku, którego celem było przekazanie do urzędu dokumentacji związanej z uchwaleniem planu (dokumentacja obecna w archiwum urzędu). Obecnie pan Eryk Sieiński jest Przewodniczącym Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, stanowiącej organ doradczy dla Burmistrza w sprawach z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego Gminy Swarzędz. Zarządzenie w tej sprawie od października 2013 roku zmieniano już trzykrotnie: 4.10.2013 r., 25.10.2013 r. i 27.02.2014 r. Być może w tym miejscu warto zaapelować do Komisji Rewizyjnej i Radnych Swarzędza, aby zadali panu przewodniczącemu pytanie, czy w roku 2001 przygotowywał jeden, czy dwa odmienne projekty planu zagospodarowania dla obecnego terenu inwestycji firmy Bros, o czym świadczy dokumentacja znajdująca się w archiwach różnych urzędów. Jeżeli tak, to jakie były tego przyczyny?

W składzie Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej znajduje się jeszcze jedna osoba, która w sposób pośredni miała związek z planowaną inwestycją firmy Bros. Jest to pan Adam Sołecki, którego firma GLOB-PROJEKT, opracowała i doprowadziła do zatwierdzenia w 2013 roku projektu stałej organizacji ruchu w rejonie ul. Swarzędzkiej, Leśnej, Ogrodniczej i Podgórnej w Janikowie Właśnie ten projekt wzburzył lokalną społeczność w związku z wprowadzeniem możliwości poruszania się po ul. Swarzędzkiej pojazdów o masie pow. 7t. Kwestia sposobu funkcjonowania Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej była zresztą tematem obrad rady gminy, w szczególności ze względu na sposób wynagradzania jej członków, co można było śledzić w mediach.

Podsumowując – czekamy na wynik toczącego się już prawie 2,5 roku postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla hali magazynowo-produkcyjnej. W zależności od tego czy będzie ona po myśli inwestora, czy protestujących, któraś ze stron – społeczeństwo albo firma Bros – będzie się od niej odwoływać. Z dużo większym zainteresowaniem oczekujemy na wynik złożonej do WSA skargi, której efekt może mieć dużo większe konsekwencje, aniżeli decyzja środowiskowa. Zapewne i w tym przypadku, w zależności od wyniku któraś ze stron składać będzie apelację.

Jeżeli pytacie nas Państwo, dlaczego prace budowlane na terenie inwestycji od ok. 2 miesięcy prawie „stoją”, odpowiadamy, że w tej sprawie nie mamy informacji, które jako pewne możemy przekazać w formie nowej wiadomości. Wiemy jedynie, że oddziaływanie inwestycji na pewno nie zawęża się do terenów inwestora – woda z terenu inwestycji, w szczególności przepełnionego zbiornika retencyjnego (z którego prawie cały czas woda „sztucznie” wypompowywana jest wyżej) zalała ostatnio zarówno drogę polną znajdująca się na granicy gminy Czerwonak i Swarzędz, jak i bardzo duży obszar pola leżącego za drogą na terenie wsi Kicin. Poniżej parę zdjęć. Postaramy się, aby w przyszłości częściej zdawać Państwu relacje, bo na pewno sprawa będzie się jeszcze długo toczyć, a mieszkańcy nie zaprzestali działań!

 

P.S. Monitorujemy też rozwój produktów marki Kropp z firmy SIGMA Janina Miranowska, której dane na niektórych portalach kierują na adresy firmy Bros, a której produkty są bliźniaczo podobne do produktów Bros (wystarczy w googla wpisać: Kropp Bros), a w niektórych miejscach można znaleźć informację, że jest to nowa marka firmy Bros (np. strona www.leafcreative.pl). Ale o tym w najbliższych czasie.

Newsletter

Bądź na bieżąco - zapisz się do naszego newslettera!

KicinOnLine forum
Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka
Len Kicin
Infoczerwonak